Vánoční přáníčka

Vánoce jsou zase tady, a s nimi všechny každoroční radosti a starosti jako například kapr ve vaně, pečení vánočního cukroví nebo zdobení vánočního stromečku. K vánočním svátkům také neodmyslitelně patří posílání vánočních přání. Většina lidí se sice už omezila na pouhé zasílání SMS zpráv, nicméně pro ty, kteří přece jen nechtějí své blízké a známé „otravovat“ pípáním telefonu během Štědrovečerní večeře, a kteří je naopak chtějí potěšit, a to třeba i vlastním výtvorem, zde máme několik rad a tipů „jak na to“.

Pokud se chystáte na místo smsky nebo kupovaného vánočního přání letos pustit do vytváření vlastního přání, je nejprve nutné kriticky zhodnotit svoje jak technické, tak kreativní možnosti. Tím nemám na mysli jen to, zda umíte pěkně kreslit nebo jestli Vám jde lépe skládání rýmovaných blahopřání, ale třeba i to, zda máte doma tavnou lepící pistoli, nebo počítač a tiskárnu.

Při výběru techniky také myslete na to, kde se nejvíce takzvaně „cítíte doma“. Jinými slovy, vyberte si techniku, se kterou již máte zkušenosti. Pokud jste například nekreslili od základní školy, vánoční přání není nejvhodnější příležitostí, kde si tuto techniku znovu osvojovat. Stejně tak pokud jste nikdy neupravovali obrázky v obrázkovém editoru, předvánoční shon není tím pravým momentem, kdy se učit v počítači ořezávat obrázky.

Jakmile si ujasníte, kterou techniku použijete, jestli to bude online aplikace, obrázkový editor, nebo starý dobrý papír a pero, také se pokuste si určit (a to realisticky), kolik času můžete Vašim přáníčkům věnovat. Je zřejmé, že na vánočních přáních se dají strávit desítky hodin práce. Možné je ale také vytvořit přání, jejichž výroba Vám nezabere všechny prosincové večery, a která přesto budou vypadat skvěle. Materiál nakoupíte například na Davona – výtvarné potřeby.

Další velice důležitá otázka, kterou je dobré si položit před tím než se pustíte do vánočních přání je, komu jsou tato přání vůbec určená. Chcete známým v práci udělat radost, nebo je dokonce pobavit? Nebo se jedná o přání, které budete posílat rodině a třeba i vzdálenějším příbuzným, které až tak dobře neznáte? Kdo je adresátem Vašeho přání je totiž rozhodující pro volbu motivu a celkového ladění přání. Humorná karikatura Santa Klause, který marně na budově firmy, ve které pracujete, hledá komín, jistě rozesměje kolegy v práci. Tetičce Vaší ženy už ale takto řešené vánoční přání vtipné přijít nemusí.

Pokud ale přece jen chcete poslat stejné přání jak kolegům v práci, tak třeba již zmíněné tetičce, doporučujeme se pro jistotu držet klasických a neutrálních témat, která nikoho neurazí. Vánoce Vám k tomuto účelu poskytují nepřeberné množství motivů – od tradičního betlému a andělíčků, přes fotografii zasněžené krajiny, již zmíněného Santu a jeho „rodinu“ (tím myslím Elfy a soby), až po vánoční hvězdy, svíčky, sněhové vločky, větvičky všeho druhu, vánoční koule, rolničky a jiné tradičně vánoční ozdoby.

Hodně štěstí a hlavně, „Štastné a veselé!“